Babavárás és a derékfájdalom
A várandósság alatt rengeteg változás megy végbe egy nő testében. Nagy öröm mikor már kerekedik a hasunk, a babánk szépen fejlődik, és megéljük az anyává válás első pillanatait. Sajnos azonban vannak nehezítő tényezők, amelyek a hetek múlásával fokozatosan mintha bekúsznának a mindennapjainkba. Ilyen a gyomorégés, a légszomj, a vizesedés vagy a derékfájás. Természetesen nem minden kismamát érintenek ezek a dolgok, mégis ezek a legjellemzőbb nehezítő tényezők várandós hónapjainkban. Most a derékfájásról, és annak okairől írok nektek.
A legfontosabb kérdés, hogy mi okozhatja a deréktáji fájdalmat?
Erre több válasz is van, van hogy egyszerre több indok is fennáll:
- Terhesség során megváltozik a testtartás, eltolódik a súlypont, ami a testtartás megváltozását okozhatja, ami derékfájáshoz vezethet.
- Növekszik a súlyunk, amely többletsúlyt a gerincoszlopnak kell megtartani, ami derékfájdalomhoz vezethet.
- A méh növekedésével a hasizmok megnyúlnak, folyamatosan feszülnek, az izmok kifáradhatnak. Ilyen esetben a növekvő súly plusz terhet ró a gerincoszlopra, amelynek eredménye lehet derékfájdalom.
- A babavárás kezdetétől egy relaxin nevű hormon termelődik a szervezetben, ami lazítja az izmokat a has és a medence területén, ezáltal csökkenti az ízületek stabilitását. Ez okozhatja a derék feszülésést, fájdalmát.
- A stressz mindenki életében jelen van, így a kismamákat sem kerüli el. A stressz görcsös állapot, amely okozhat izomfeszülést- és fájdalmat a test minden területén, így a deréktáji szakaszon is.
A fent felsoroltak: testtartás megváltozása, a súlynövekedés, a has feszülése, az újabb hormonok megjelenése és a stressz teljesen természetes dolog a babavárás alatt. A testmozgás az, amivel tudunk tenni a fellépő nehézségek ellen. A mozgás megerősíti az izmokat, segít megtalálni a helyes testtartást, és jó megoldás a stressz ellen is. Az orvosok szerint is heti háromszor érdemes testmozgást végezni egy kismamának, persze ha nincs semmilyen orvosi indok ellene. Szóval terhestornára fel lányok, sétáljatok sokat, jógázzatok, nyújsatok, ami jól esik. Minden ilyen mozgás segít, hogy jobban és egészségesebben megélt azt a bizonyos 40 hetet. Hajrá!